Otwarcie działalności gospodarczej w Polsce nie wymaga spełniania wielu skomplikowanych formalności i ponoszenia wysokich opłat sądowych. Dzięki temu zainteresowanie zakładaniem własnych biznesów jest wysokie. Niestety, na przyszłych przedsiębiorców czekają inne trudności związane z koniecznością wybierania pomiędzy prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, a innej formy prawnej. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią formę prawną działalności.
1. Otwarcie firmy krok po kroku – forma działalności
2. Kiedy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, a kiedy spółkę?
Od rodzaju prowadzonej działalności zależy wysokość składek płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Przedsiębiorca, który decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, może rozliczać się z fiskusem na podstawie skali podatkowej lub ryczałtu, z kolei spółka z o.o. ma obowiązek prowadzić pełną księgowość. Jeśli zastanawiasz się, która forma działalność jest dla Ciebie, możesz skorzystać z pomocy prawnika, który wyjaśni Ci różnice pomiędzy nimi oraz zalety każdej z nich.
Otwarcie firmy krok po kroku – forma działalności
W centralnej ewidencji firm znanej jako CEIDG znajdują się wszelkie informacje o przedsiębiorstwie wraz z ich formą działalności oraz kodami PKD, które wskazują, w jakiej branży działa firma. Są to główne elementy, które muszą znaleźć się w każdym wpisie obok daty rozpoczęcia działalności. Jak zatem wybrać formę prowadzenia firmy i szybko założyć działalność gospodarczą? Wsparciem w tym zakresie służy adwokat Brzeziny, który oferuje kompleksową obsługę prawną. Adwokat tego typu podpowiada, jak wygląda założenie firmy w zależności od wybranej formy prawnej, kto musi płacić podatek dochodowy na skali, a kto ryczałtowy, a także kiedy można opłacać podatek liniowy. Ponadto adwokat ma prawo reprezentowania swoich klientów biznesowych podczas załatwiania urzędowych spraw online lub stacjonarnie i wspierania w dokonywaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Kiedy wybrać jednoosobową działalność gospodarczą, a kiedy spółkę?
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w Polsce jest JDG, którą można założyć online zaledwie w jeden dzień. Przedsiębiorca jest w niej zobowiązany odprowadzać pełne składki na ubezpieczenia społeczne, lecz ma stosunkowo prosty dostęp do gotówki. Może ją bez przeszkód wypłacać z firmowego konta i wykorzystywać na codzienne opłaty i zakupy niezwiązane z firmą. Z kolei spółka z o.o. oferuje korzystną formę opodatkowania i ogranicza wysokość należnych składek ZUS. Jednocześnie przedsiębiorca musi liczyć się z wydatkami na prowadzenie pełnej księgowości i utrudnionym dostępem do pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym spółki.